KURUCUMUZ

A. Özden Ertöz

Vansan Kurucusu

1934 yılında Uria’da doğdu. Karataş Duatepe İlkokulu, Karataş Ortaokulu ve Karşıyaka Lisesi’nin ardından 1960 yılında İTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Finlandiya Karhula pompa fabrikasında bir yıl staj yaptıktan sonra; ülkeye dönüş yolunda KSB, Suzler dahil olmak üzere Avrupa’nın önde gelen pompa üreticilerini ziyaret etti. Avrupa dönüşünde İzmir’de Tumpane Co.’de işe başladı. Bir buçuk yıl sonra Ankara’ya giderek askerlik görevini tamamladı.

1964 yılında Tumpane.Co’daki işine geri dönen A. Özden Ertöz kuracağı firma için 20 m²’lik bir dükkan kiralayarak mesaiden sonra kendi işi için çalışıp, Finlandiya’da tasarladığı pompaların adapte edilmiş versiyonlarını pazarlamaya başladı.

1969 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Füruzan Hanım ile tanıştı. Gündüzleri işlerini Füruzan Hanım idare etmeye başladı. Füruzan Hanım ve Özden Bey 1970 yılında evlendiler ve iki erkek çocuk sahibi oldular.

1982 yılının başında kendi işinin başına geçen A. Özden Ertöz, İzmir’de yüksek katlı apartmanlara şehir suyu ulaştırmak için turbo pompalar ve sessiz çek valfler ile rejeneratif uçtan kanatlı hidrofor pompalarını üretti. 1977 yılında Vansan’ın kendi tasarımı olan derin kuyu pompalarını piyasaya sürdü. Yine 1977 yılında Çamaltı tuzlası için eksenel pompalar yaptı ve birkaç yıl sonra Vansan’ın modelhanesini kurdu.

1982-1984 yıllarında Denizli Çardak’taki Sodaş fabrikasının proses değişimi için özel köşe pompalar Vansan’da tasarlandı, imalatı ve montajı yapıldı.

1995-2000 yıllarında Dokuz Eylül Üniversitesi, 2000-2005 yıllarında Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümlerinde hidrolik makinalar dersi verdi.

1995 yılında Balçova bölge ısıtmasında kullanılan jeotermal pompaların montajına iştiraki sonrasında edinimleri ile jeotermal pompa üretme kararı aldı.

2001 yılı sonlarında Denizli, Bekilli’de su türbini tahrikli içme suyu pompajı projesini başarıyla gerçekleştirdi.

2007 yılında Kızılırmak’tan Ankara’ya su basan 20 adet dik milli pompa imalatı ve montajını yaptı.

2016 yılında Bakanlık Vansan’ı AR-GE merkezi olarak onayladı ve Vansan pompalar konusunda Türkiye’nin ilk AR-GE merkezi oldu.

Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük pompa deney istasyonunu kurdu.
Balçova sulama barajını, içme suyu barajina dönüştürmek için pompa kullanmadan yüzey suyu alır hale getirecek özel bir proje hayata geçirdi.

Pompalar, enerji verimliliği ve jeotermal üzerinde birçok makale de yazan, sektörün duayen ismi değerli kurucumuz A. Özden Ertöz, 31 Aralık 2021’de hayatını kaybetmiştir.

Saygı ve minnetle anıyoruz…